27 gusht 2010

mitet iliro-shqiptare

Te nderuar miq...

Duke e pare se ne lidhje me mitologjine disa antare jane perqendruar rreth mitologjise greke ne nje teme te hapur me ate titull...

Gje qe mua nuk me ka pelqyer aspak kur shikoj se ne ate teme pershtaten mitet apo figurat tona mitologjike Iliro-Shqipetare duke ua ngjasuar grekeve dhe duke i bere disa emra luftetaresh greke si mite te cilat nuk mund te quhen kurrsesi te tilla, pasi ata luftetare nuk kane bere asgje cfare nuk mund ta beje njeriu normal...

Pra jo vetem qe ne ate teme i thuren hymne mitologjise greke qe eshte nje lindje shume me e vone se e mitologjise Iliro-Shqipetare si dhe eshte e huazuar nga Iliret...por ne ate teme diskutantet kane ngatrruar mitet dhe mitologjine me luftetaret dhe legjendat te cilat jane gjera krejt te ndryshme...

Une po e hap kete teme ketu qe te shkruajme dhe te mesojme nga njeri tjetri gjerat qe nuk i dijme mire rreth miteve dhe mitologjise dhe te flasim per mitet ILIRE-SHQIPETARE me perpara se te flasim per ato greke apo te u bejme jehone atyre...qe shumica e tyre jane plotesisht Ilire, qe ne emra dhe ne cdo gje qe kane patur...

Qofte edhe perendesha e bukurise qe e quajne Greke, ajo eshte nje simbol i bukurise se Zanave qe me emrin AFRO-DITE qe do te thote Afrohu o bukuri qe shkelqen si drita e dites...ne plot kuptimin e saj... Eshte nje shprehje dashurie per te pare te bukuren ate qe nuk arrijme ta shohim nga afer qe persenifikohet vetem ne figuren e ZANAVE dhe Iliret e Jugut e perdoren ne mije vjecaret si nje simbol lavderimi ndaj se bukures, ndaj femres duke e krahasuar me ZANAT mitologjike ILIRE... Me vone emri AFRODITE u huazua nga Grekrit deri ne nje pervetsim total ku e mbajten si perendeshe te bukurise ne sallonet mbreterore duke e quajtur me vone si mit te tyre...

Ashtu kane bere Grekrit me shume simbole te mitologjise Ilire e sidomos me ato qe jane perdorur ne Ilirine e Jugut...

Shume me te vjeter se historia e ekzistences se Grekve apo miteve te tyre ne se ata kane vertet te tilla eshte dhe perendesha DARDANE skulptura e se ciles tashme eshte e njohur boterisht dhe daton rreth 6 mije vjet me pare...qe ne ate kohe kur Grekrit nuk njihen asgjekundi, por vendet e Greqise se sotme kane qene te banuara nga Pellazget-Iliret e jugut...te cilet kane ndertuar dhe Olimpin...

Pra Gregrit fillojne te vijne si pushtues te ishujve te jugut te ballkanit 4 mije vjet me pare, ku ata kane ardhur nga vendet e sirise si ushtare te armatosur per te pushtuar vende te panjohura...ashtu sic erdhen sllavet ne vitet 600 ne veri...keto jane te verteta te njohura tashme...

Po te shohim ne historite serbe edhe ata kane mite te krijuara apo legjenda...por a mund te krijohet nje mit real vetem per 1400 vjet ne nje vend nga nje popullsi qe vjen prej dikund tjeter...???

Aspak jo, nuk mund te krijohet!

Por ato vidhen dhe fillohet e i ndrrohen emrat e shume gjera te tjera duke i pershtatur me interesat e asaje pjese te ardhur...ashtu kane bere dhe grekrit si dhe sllavet...

Pra ka shume me shume te dhena per mitet ILIRO-SHQIPETARE kudo ne Shqiperi ne vlerat tona muzeale dhe gojore...por fatkeqesisht ka shume armiq historia e jone Ilire-shqipetare, armiq dhe grabites te vlerave tona, saqe deri dhe kollonat e skulpturat e vendeve tona antike i kane vjedhur e i kane vendosur ne muzeumet e tyre duke ua fallsifikuar origjinen e autorsine...

Cudi se pse Virgjili njeri nder poetet e perandorise Romake ka shkruar shume faqe per shkollat e artit ne Iliri dhe asnje faqe per asnje shkolle te tille ne Greqi...?!

Ajo ka ndodhur se nuk ka patur te tilla, sepse nuk ka ekzistuar nje qytetrim i asaj shkalle ne Greqi...

E ato shkolla antike te te mesuarit te artit antik te skulptures, piktures, ndertimtarise etj...kane qene ne Apolloni, ne Durrah, ne Skutari, ne Lis, ne Butrint etj...

Po te shikojem sot ndertimet antike ne Shqiperi, ato qe tashme kane dale ne siperfaqe duken qarte se jane shume me te vjetra se ato te Greqise qe jane akoma mbi dhe dhe te mbajtura mire, gje qe do te thote se jane ndertuar mijra vjet me vone ndaj ato greke jane me te mbajtura dhe me ne siperfaqe...

Ndersa antikat Ilire shumica flejne ne toke prej vete faktorit kohe qe ka hedhur mijra vjecare mbi to deri dhe dheu i ka mbuluar...si ne shume vende te vjetra ne kohe sic jane rrenojat e qyteteve antike ne rruget qe ka pershkuar LEKA i madh (Aleksandri i madh).

Ne luften e Trojes kemi kronistion e kohes HOMERI autori i pare ne bote i nje krijimtarie te ruajtur per nje nder ngjarjet me te dhimbshme ne bote ku ze fill regjistrimi i pare ne histori i rrenimit te qytetrimeve si ai i Trojes...

Dhe ku ai autor ka pershkruar ato ngjarje shume me kujdes deri ne detaje ku Grekrit nuk i ka lavderuar asnje here si njerz te qyteruar, si njerz me kulture, por i ke pershkruar si barbar, dinak, tinzar qe jane te destinuar vetem per shkatrrime te kulturave dhe liríve te popujve te tjere...

Ndersa Iliret i trajton si njerz human te gatshem per ndihme sidomos ne pjeset kur thekson trimerite e luftetarve DARDANE te cilet shkuan ne ndihme mbretit te Trojes PRIAMIT i cili ishte nip i DARDANVE...

Ne te njeten kohe kemi kalimin e ENEAS, njeri nder djemte e Priamit, pra princi i shpetuar i Trojes qe me karvanet e Trojes qe shpetuan nga zjarri i luftes e u debuan nga i pari pastrim etnik ne histori qe bene Grekrit ne Troje...Enea erdhi ne toket e ILIRISE, ne DARDANI ku u vendos per disa dekada deri sa arriti ne portat e Romes me vone...

Ashtu dhe Andriomarka gruaja e Hektorit e debuar nga Troja erdhi ne portat e Butrintit ILIR, ku gjeti jo vetem strehim huamn e njerzor por dhe nje rrespekt te vecante, ku u trajtua si princeshe e Trojes me te gjitha nderimet...

E aty ne Butrint sipas riteve Ilire qe i ruanin dhe Trojanet si simbol te lidhjes se gjakut...pra aty ne Butrint Andromarka ka hapur rrobat e pergjakura te Hektorit dhe i kane shtrire ne nje vend, ku jane vajtuar me letragji nga vajtoret ILIRE sipas riteve te rrepspetkit per te renin ne luften per liri, per heroin, per njeriun qe meriton nderim kur vdes...pra sipas riteve Ilire ne mungese te trupit i eshte bere gjama princit te trojes Hektorit, gjama apo sic i thone sot ceremonia mortore, ku zonja e tij princesha e Trojes Andromarka ka marre ngushllime nga gjithe fisniket Ilir te asaj kohe qe jetonin ne Butrint si dhe rrethinat e tjera Ilire...ashtu i eshte bere nje ceremonial i tille nga Iliret duke ia plotesuar nje deshire njerzore Andromarkes per dhimbjen qe kishte per te shoqin...

Keto i shkruan Virgjili nje nder kronistet me te besueshem te perandorise Romake qe ka shkruar per Histori dhe ngjarje e popuj...

Ndersa i madhi Gjergj Fishta per ardhjen e Andromarkes ne portat e Butrintit, nder te tjera ka shkruar:

"Andromarka ajo grue hyjnore,Kur prej Grekve Troja u djeg...Lot per faqe e fmine per dore,Bes e Nder, tek ne, ketu gjet!

etj...

Mitet Ilire-Shqipetare jane shume me te hershme dhe mijra vjet me pare se sa te cfaqeshin Greket ne ishujt e shkrete te jugut te Ballkanit...

Mitet Ilire-Shqipetare zene fille afersisht 10 mije vjet me pare qe ne kohen e Pellazgve, te parve tane ne vendet tona Ilire-Shqipetare...

Dhe ato mite thirren qe prej atyre kohve me emrat ZANA, ORE, SHTOJZOVALLE...ku kane simbolizuar figuren e perkryer te pamjes femrore te cilat me aftesite e tyre te mbinatyrshme kane ndaluar katastrofa natyrore, stuhi, rrufe, ose kane goditur elemente negative si luftetare barbare apo ushtri barbare qe sulmonin njerz te pafaj...ku ata barbare i kane ngrire ne gure, apo dru etj...

Zanat u kane ardhur ne ndihme njerzve, luftetarve qe mbronin nje popull te sulmuar nga dikush tjeter ku atyre luftetarve u kane dhene fuqi te jashtzakonshme te cilet jane bere te pavdekshem ku kane fituar cdo beteje...Zanat ate fuqi ua kane dhene atyre nepermjet qumshtit te gjirit apo dhe me forma te tjera...

Per kete flasin legjendat tona gojore dhe tashme te shkruara ne visaret e kombit...per Gjeto Basho Muja nje Kreshnik i mitologjise Iliro-Shqipetare i cili ne kontakt me Zanat mori fuqi te jashtzakonshme prej qumshtit te gjirit te tyre te cilat ja dhane si shperblim pasi e gjeten duke u perkundur djepat e femijeve te Zanave ne bjeshke kur ato nuk gjendeshin aty...etj...

Pra te kthehemi dhe nje here tek qellimi i ksaj teme:

Aspak per te sulmuar histori te askujt, as mendime te askujt, por se pari te vlersojme historine tone ILIRE-SHQIPETARE duke folur per mitet tona si dhe per ato vlera qe i kemi tashme te njohura si visare te Kombit...ku duhet ti kujtojme me rrespekt dhe ti nderojme ato vlera duke mos lejuar qe te na i neperkembim te tjeret dhe as te mos na i vjedhim me fallsitete te tyre!

E aq sa ka mundesi gjithseicili te sjedhe ne kete teme ate qe ka ndigjuar nga gojdhenat, nga leximet apo studimet e tij, etj...

Pra te bashkbisedojme ne kete udhe sic ka thene i madhi Gjergj Fishta:

"Zoti ne qiell e na ne Toke,Me te tane vllazen e shoke,Por gjithseicili ne cak te vet!

Gjithe te mirat dhe mirese te vini ne kete teme te perbashket!

Nuk ka komente: